Koggenland vraagt aandacht voor suïcidepreventie
Van 8 tot en met 14 september doet de gemeente Koggenland mee aan de Wereld Suïcide Preventie Week. In Nederland overlijden jaarlijks meer dan 1.850 mensen door suïcide – dat zijn er gemiddeld vijf per dag. Deskundigen benadrukken dat open praten over dit onderwerp levens kan redden.
Volgens maatschappelijk werker Mark van Pagee van het Zorgteam Koggenland is het voor veel mensen een taboe om te praten over suïcidale gedachten. Terwijl juist dat gesprek cruciaal is. ‘Het kan iemand lucht geven als het onderwerp wordt benoemd. Zo voelt iemand zich gezien en begrepen,’ aldus Van Pagee.
Het Zorgteam is getraind om signalen van suïcidaliteit te herkennen. Factoren zoals eenzaamheid, chronische pijn of schulden kunnen hierbij een rol spelen. Van Pagee: ‘Als er een vermoeden is van risico, gaan we het gesprek aan en vragen we direct of iemand wel eens aan suïcide denkt. Je kan het beter direct benoemen dan achteraf denken dat je ernaar had moeten vragen.’
Hoop bieden
In gesprekken brengen medewerkers samen met de betrokkene de situatie en de wanhoop in kaart. ‘Mensen verlangen meestal niet naar de dood, maar willen dat hun uitzichtloze situatie stopt,’ legt Van Pagee uit. ‘Door erover te praten ontdekken zij dat zulke gedachten niet abnormaal zijn. Wij zoeken naar hoop en stellen vragen als: wie denk jij dat jou het meest zou missen en waarom? Zo ontstaat ruimte om uit de cirkel van doemdenken te stappen.’
Wanneer nodig verwijst het Zorgteam inwoners door naar specialistische hulpverlening. Soms is dat direct en praktisch. Van Pagee: ‘Collega’s die signalen opvangen tijdens een huisbezoek gaan in sommige gevallen zelfs meteen met iemand mee naar de huisarts.’
Buurtkamers
Tijdens de Wereld Suïcide Preventie Week kunnen inwoners terecht in de Buurtkamers voor een laagdrempelig gesprek of een kop koffie. Ervaringsdeskundigen delen hun verhaal en nodigen uit tot gesprek. Iedereen is welkom op de volgende momenten:
- Maandag 8 september – Buurtkamer Spanbroek – 14:00 tot 15:00 uur
- Dinsdag 9 september – Buurtkamer Hoorn – 10:00 tot 11:00 uur
- Woensdag 10 september – Buurtkamer De Goorn – 10:00 tot 11:00 uur
- Donderdag 11 september – Buurtkamer Hoogwoud – 14:00 tot 15:00 uur
Praten over gedachten aan zelfdoding kan (anoniem) bij de crisislijn van 113 zelfmoordpreventie. Bel gratis 0800-0113 of chat via 113.nl.
